Pri košnji zelenic se na kosilnice in vrtni traktor sproti nabira plast zmlete trave. To postane problematično takrat, ko zaradi debeline trave kosilnica začne težje požirati odkos. Največkrat se to zgodi v primeru košnje plevela ali trave višje rasti, pa tudi takrat, ko je trava mokra, na primer zjutraj ali po dežju.
Pri vrtnem traktorju je ta težava še posebej izrazita. Za razliko od vrtnih kosilnic ima vrtni traktor precej daljši kanal, ki povezuje kose s košem za travo. Če se ta kanal zamaši, se onemogoči prehod pokošene trave v koš in traktor se zabaše. Za nadaljevanje košnje ga moramo nujno sprostiti, da tako omogočimo nemoten prehod trave do koša. To je precej zamudno opravilo, kar je še eden v vrsti argumentov za redno košnjo trave, tako da ne prihaja do problemov s košnjo previsoke trave.
Zato je vsako vrtno kosilnico in vrtni traktor treba očistiti po vsaki uporabi. Najbolje je, da za čiščenje uporabimo visokotlačni čistilnik. Precej dobro se da kosilnice oprati tudi z navadnim vodnim curkom iz cevi, toda pri tem se porabi ogromno vode. Paziti je treba tudi na to, da ne zmočimo motorja, akumulatorja in delov z elektroniko. Krmilni mehanizem ni pretirano občutljiv na vodo, a vendar sčasoma lahko zarjavi, zato ga je pri pranju priporočljivo pustiti pri miru.
Vse naštete malenkosti so pomembne za dolgo življenjsko dobo vrtnega traktorja, zato se zelo splača uporabiti visokotlačni čistilnik. Ta bo z bistveno močnejšim curkom omogočil enostavno čiščenje brez truda, hkrati pa bo zaradi majhne porabe vode manjša verjetnost, da voda zalije vitalne predele vrtnega traktorja ali kosilnice. Tudi za čiščenje zasušenih delov trave v podvozju kosilnice ali traktorja je navedena opcija veliko boljša od navadnega vodnega curka. Poleg boljšega čiščenja bo visokotlačni čistilnik poskrbel tudi za manjšo porabo vode in s tem skrb za okolje.