lepljen les cenik

Dejavniki, ki vplivajo na ceno lesa

Les je naravni material, ki se ga veliko uporablja pri proizvodnji različnih produktov. Kljub temu, da izraz les označuje lesnati del dreves in grmovnic, pa je lahko les zelo različen, tako po izgledu, kot tudi po lastnostih. Lastnosti in videz lesa v prvi vrsti določa vrsta drevesa, iz katerega je les pridobljen, pa tudi nadaljnja obdelava, s katero lahko dobimo različne lesne polizdelke, kot je lepljen les, cenik katerega omogoča hitro preučitev možnosti za nabavo.

Za lepljen les cenik določa, da bolj kot je osnova kvalitetna, višjo ceno bo imel. Lepljen les je namreč sestavljen iz čvrsto zlepljenih manjših lesenih kosov, ki se lahko naprej uporabijo v proizvodnji pohištva. Lepljen les cenik vsebuje različne sorte lesa, ki so povezane med seboj z močnimi lepili, kar jim daje večjo trdnost. Vseeno pa se tudi načini lepljenja in debelina posameznih kosov razlikujeta, s tem pa tudi njihova jakost in vizualen izgled.  Tako poznamo kar nekaj osnovnih polizdelkov, ki vsebujejo lepljen les. Cenik lahko vidimo v katalogih lesnih podjetij, ki ga proizvajajo. 

Zaželene lastnosti lepljenega lesa, zaradi katerih se ta sploh proizvaja, so vizualno enoten videz, večja trdnost, zmanjšano spreminjanje dimenzij skozi leta uporabe, po drugi strani pa tudi večji izkoristek surovega lesa. Šele z razvojem močnih lepil za les se je začela pospešena proizvodnja pohištva, kjer je primarno vlogo prevzel lepljen les. Cenik kosov pohištva z lepljenim lesom nam kaj hitro pove, da je ta kategorija danes pravzaprav izenačena z masivnim lesom. Večina lepljenega lesa se namreč izdeluje z namenom izdelati širše lesene plošče, ki so primerne za uporabo povsod, kjer jih potrebujemo. Stoli, mize, klopi, predelne stene, opaži in tudi nosilni tramovi so dandanes marsikje narejeni iz lepljenega lesa. Ker se za lepljen les cenik velikokrat ne objavi direktno, se je potrebno o njem pozanimati.