Če govorimo o pridobivanju vozniškega dovoljenja, se večinoma pozornost namenja predvsem procesu od preverjanja teoretičnih znanj do izpitne vožnje, ki zaključuje ure praktičnega usposabljanja. A tudi takrat, ko izpitno vožnjo uspešno opravimo, šolanja še ni konec – pridobimo namreč status voznika začetnika, kar nakazuje na nekatere dodatne obveznosti. Preden se lahko poslužimo polnopravnega vozniškega dovoljenja, bo treba obiskati poligon varne vožnje. V nekaterih primerih tovrsten tečaj varne vožnje za mlade voznike ponujajo že same avtošole, čisto možno pa je, da bo treba poligon obiskati v lastni režiji.
Kdaj in kako na tečaj varne vožnje?
Tečaj varne vožnje za mlade voznike je obvezen za vsakega voznika začetnika. Čeprav se po uspešno opravljeni izpitni vožnji izda veljavno vozniško dovoljenje, status voznika začetnika ostaja še vsaj dve leti oziroma do dopolnjenega 21. leta starosti. V tem času je treba opraviti še vse zahtevane obveznosti s področja usposabljanja voznika začetnika.
Kdaj opravljati dodatno usposabljanje voznika začetnika? Pravi čas je takrat, ko voznik že pridobi nekaj praktičnih izkušenj na cesti. Točnih omejitev glede tega skorajda ni – edini pogoj je, da od pridobitve vozniškega dovoljenja mine vsaj pol leta, čas pa je seveda do poteka statusa voznika začetnika, ko tudi vozniško dovoljenje preneha, če niso opravljene vse obveznosti.
Tečaj varne vožnje za mlade voznike se organizira na različnih lokacijah in pri različnih izvajalcih. Izbira je odvisna od raznih dejavnikov, nenazadnje je pomembno tudi, da je poligon varne vožnje kar se da blizu. Če tečaj varne vožnje za mlade voznike ni vključen v ponudbi avtošole, bo treba poligon varne vožnje obiskati v lastni organizaciji. To pomeni, da bo treba priskrbeti tudi vozilo – pri tem sicer avtošole priskočijo na pomoč s ponudbo najema vozila za ta namen, čisto možno pa je, da bo isto storitev ponudil tudi center varne vožnje, odvisno seveda, katerega izberemo.