Pridobivanje vozniškega izpita je lahko v določenih primerih precej razvlečen in kompliciran postopek. Začne se s teoretičnim usposabljanjem in preverjanjem, že v tej fazi je treba opraviti tečaj prve pomoči in zdravniški pregled. Večino zamud pa povzroči praktično usposabljanje. A tudi, če celoten postopek opravimo hitro in brez zapletov, se z uspešnim opravljanjem izpitne vožnje še ne rešimo vseh zahtev in omejitev, ki jih postavlja šolanje.
Voznik začetnik
Ko pridobimo vozniški izpit, imamo vsaj še dve leti status voznika začetnika. V tem času moramo opraviti trening varne vožnje, obvezna pa je tudi udeležba na delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa. Tako trening varne vožnje kot omenjene delavnice je treba opraviti še pred prenehanjem statusa voznika začetnika.
Kot začetnik ima voznik tudi nekatere omejitve. Vozniški izpit še ne zagotavlja polnopravnosti v cestnem prometu, saj gre za neizkušenega voznika, ki potrebuje dodatno prakso na cesti. V času dveh ali treh let zato zanj veljajo strožji pogoji, predvsem glede alkohola in odgovornosti v primeru kazenskih točk.
Pot do polnopravnega statusa voznika
Trening varne vožnje novopečeni voznik običajno opravi potem, ko že dobro spozna razmere na cesti in nabere več kot tisoč kilometrov samostojne vožnje. Časa je dovolj, tako da ni treba hiteti, ni pa pametno odlašati. Delavnice o varnosti cestnega prometa nimajo takšnih zahtev. V vsakem primeru pa je treba oboje pravočasno opraviti – to storimo pred potekom veljavnosti statusa voznika začetnika, s tem pa lahko vozniški izpit podaljšamo in pretvorimo v polnopravni status.