Registracija blagovne znamke

Postopki zaščite intelektualne lastnine

Za razliko od fizične intelektualne lastnine ne moremo preprosto in učinkovito zavarovati pred morebitno zlorabo. Obstajajo pa neki ukrepi, ki nudijo določeno zaščito. Na te je treba pomisliti pravočasno, saj niso retroaktivni, torej veljajo šele od takrat, ko so sprejeti. Res pa je tudi, da nekatere pravice s področja zaščite intelektualne lastnine veljajo samodejno, torej jih ni potrebno pridobivati skozi razne postopke.

Registracija blagovne znamke

Registracija znamke je en izmed najbolj priljubljenih ukrepov za zaščito intelektualne lastnine. Posledično je postopek zelo poenostavljen, povezani stroški pa niso visoki. Registracija blagovne znamke najprej zahteva natančno opredelitev znakov, ki jih želimo zaščititi. Običajno so to vizualni znaki, na primer logotipi, lahko pa ti vključujejo tudi tekst. Kot blagovno znamko se lahko zaščiti tudi zvočni zapis. Kakorkoli, pri registraciji blagovne znamke je treba navesti točno opredelitev znakov, kategorije, v katerih želimo ta znak zaščititi, ter področje veljavnosti zaščite. Plačati je treba pristojbino in znesek za registracijo, ki je odvisen od števila kategorij in območja zaščite.

Patent

Patentiranje je sorodna oblika zaščite intelektualne lastnine, le da je v tem primeru predmet zaščite konkreten izdelek. Tudi v tem primeru je prvi korak ta, da se predmet patenta natančno opiše, po potrebi tudi skicira. Sicer ni nujno, da se patent nanaša na že izdelan izdelek, mora pa biti pri registraciji jasno opisan postopek, iz katerega je razvidno, da je možno predmet izdelati. Tako kot pri znamki je tudi v tem primeru zaščita veljavna le na omejenem geografskem območju.